INVL Logo

Šiaulių bankas ja Invalda INVL ühendavad oma jaeärid

Suurim Leedu kapitalil põhinev pank Šiaulių bankas ja Baltikumi juhtiv investeeringute halduse ja elukindlustusega tegelev kontsern Invalda INVL ühendavad oma jaeärid. Tehingu eesmärgiks on luua uue põlvkonna nõuetele vastav kaasaegne, kliendile orienteeritud finantsorganisatsioon. Tehing suurendab ettevõtete konkurentsivõimet Baltikumi turul, millest võidavad eelkõige kliendid.

22. novembril allkirjastasid Šiaulių bankas ja Invalda INVL jaeäride ühendamise lepingu. Pärast tehingu lõpuleviimist hakkab Šiaulių bankas kontsern lisaks juba pakutavatele finantsteenustele haldama Leedus teise ja kolmanda samba pensionifonde ja investeerimisfonde. Lisaks laiendatakse oma elukindlustusteenuste äri Baltikumis. Plaani kohaselt võtab elukindlustuse äri Leedus, Lätis ja Eestis üle 22 aastat Leedus tegutsenud panga tütarettevõte SB Draudimas, samas kui Leedus asutatakse uus kontserni ettevõte pensioni- ja investeerimisfondide haldamiseks.

„Šiaulių bankas kontsernil on Leedus juba tugev positsioon finantseerimisturul. Ettevõttel on olemas ka laiapõhjaline baas ja eeldused kliendivajaduste rahuldamiseks. Pank haldab suurimat klienditeeninduse võrgustikku ja arendab kaasaegseid digitaalseid lahendusi, mis võimaldavad klientidel valida, mis kanalis ja viisil nad enda teenindamist soovivad. Pürgides turuliidriks, tugevdame nüüd oma positsiooni jaeäri segmendis. Ühendades Šiaulių bankase ja INVL-i kompetentsid ja meeskonnad, siseneme oma järgmisesse arenguetappi uue põlvkonna finantsteenuste osutajana. Eesmärgiks on pakkuda klientidele veelgi laiemat teenuste valikut ühest allikast. Lisaks oleme paindlikud iga kliendi vajadustega kohanemisel. Soovime kujuneda klientidele ainulaadseid ja innovaatilisi terviklahendusi pakkuvaks finantspartneriks. Meil pole kahtlustki, et meie kahe tugeva kohaliku ettevõtte kogemuste sünergia stimuleerib turukonkurentsi ja loob Balti riikidele majanduslikku väärtust,” ütles Šiaulių bankase tegevjuht Vytautas Sinius.

Tänavu 30. juubelit tähistav Šiaulių bankas on Leedus üks staažikamaid finantsasutusi, millel on laialdased kogemused äri- ja jaepanganduses. Panga aktsiad on noteeritud Nasdaq Balti ametlikus nimekirjas. Šiaulių bankas on alates 2020. aastast Euroopa Keskpanga järelevalve all ning seetõttu kehtivad sellele samad põhimõtted ja reeglid nagu euroala suurimatele pankadele.

Šiaulių bankas eristub tugevate kliendisuhete, avatuse ja paindlikkuse poolest. Kliendile lähemal olemiseks on pank välja arendanud Leedu suurima pangakontorite võrgu ning keskendub kliendisuhetele ning kliendi vajaduste ja olukordade lahendamisele. Šiaulių bankas kontsernis töötab üle 850 finantsteenuste eksperdi.

„Jaeäride ühendamisest võidavad kõik. Luuakse rohkem väärtust nii klientidele, töötajatele kui ka investoritele. Senised INVL-i kliendid saavad jätkuvalt professionaalseid säästu-, investeerimis- ja elukindlustuslahendusi ning neil on täiendav juurdepääs teistele pangateenustele. Ühise meeskonna eesmärk on muuta panga teenused oma klientidele parimaks võimalikuks valikuks. Töötajad saavad omakorda rohkem võimalusi eneseteostuseks ja arenemiseks. Lisaks peaks aktiivselt kasvav, teenuseportfelli arendav, kõrget kasumlikkust hoidev ja oma aktsionäri väärtuse eest hoolitsev pank institutsionaalsete ja erainvestorite jaoks veelgi atraktiivsemaks muutuma.“ ütles Invalda INVL president Darius Šulnis.

„Sellest tehingust saavad kasu Invalda INVL-i aktsionärid, seda nii Šiaulių bankase aktsiate väärtuse eeldatava kiireneva kasvu kui ka tehingus avalduva investeeringute haldamise jaeäri õiglase väärtuse tõttu. Vastavalt rahvusvaheliste raamatupidamisstandardite nõuetele on kogu Invalda INVL-i peamine investeeringute haldamise tegevus kajastatud kapitaliosaluse meetodil, mitte õiglast väärtust kajastades, mis on oluliselt kõrgem,“ lisas Invalda INVL president Darius Šulnis.

Ühinenud jaeärisse lisanduks INVL kontsernist 237 500 jaeklienti ja 1,04 miljardi euro väärtuses hallatavat eraklientide vara (seisuga 30. september 2022), samuti ligi 190 spetsialisti pensionifondide, investeerimisfondide valitsemise ja elukindlustuse valdkonnas. Eestis pakub INVL kontsern oma klientidele elukindlustusteenust ning selle valitsetavate varade maht riigis oli tänavu septembri lõpus 34,5 miljonit eurot.

Šiaulių bankas ja Invalda INVL jaeäride ühendamine peaks eeldatava plaani kohaselt olema lõpule viidud 2023. aasta jooksul. Tehingu jõustumise eelduseks tuleb see heaks kiita Invalda INVL-i ja Šiaulių bankase erakorralistel aktsionäride koosolekutel ning seda peavad toetama ka erinevad regulaatorid ja järelevalvet teostavad institutsioonid.

Šiaulių bankas finantsnõustajana tegutses Talisman ning Ernst & Young Baltic viis läbi Invalda INVL jaeäri sõltumatu hindamise. Šiaulių bankast nõustas juriidilistes küsimustes advokaadibüroo Wallless ja Invalda INVL-i nõustas advokaadibüroo Sorainen.

Tehingu väärtus on 40,2 miljonit eurot. Lepingu kohaselt omandab INVL 9,39%-lise osaluse Šiaulių bankas. Tehingu lõpuleviimiseks emiteeriks Šiaulių bankas uue sihtaktsia, mida Invalda INVL kontsern ostaks hinnaga 0,645 eurot aktsia kohta (5% rohkem kui panga aktsia hind Nasdaq Vilniuse börsil 22. novembril). Pärast selle ja teiste väljakuulutatud omandamiste lõpuleviimist suurendaks Invalda INVL oma osalust Šiaulių bankases ligikaudu 20%-ni.

Pärast tehingut jätkab Invalda INVL kontsern aktiivset tegevust erakapitali ja alternatiivsete investeeringute halduse vallas ning Family Office teenuse pakkumist. Samuti teise ja kolmanda samba pensionifondide haldamist Lätis.

Šiaulių bankas

1992. aastal asutatud AB Šiaulių bankas on suurim Leedu kapitalil põhinev pank. Šiaulių bankas teenindab oma kliente 37 Leedu linnas. Testkülastuste raames tehtud uuringute tulemuste põhjal valiti Šiaulių bankas 2021. aastal kolmandat korda parima klienditeenindusega pangaks Leedus.

Šiaulių bankas pakub Leedus kõiki igapäevaseid pangateenuseid, keskendudes tarbimisfinantseerimisele ja eluasemelaenudele jaepanganduse segmendis. Äripanganduse segmendis paistab Šiaulių bankas silma tugeva positsiooni poolest väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete finantseerimisel. Šiaulių bankas on rohkem kui 10 aastat osalenud korterelamute moderniseerimisprogrammides ja on suurim eestvedaja riikliku korterelamute renoveerimisprogrammi finantseerimisel.

Invalda INVL

Invalda INVL on Baltikumi juhtiv investeeringute halduse ja elukindlustusega tegelev kontsern – avatud, kasvav ja inimestele rikkust loov. Kontserni Leedus, Lätis ja Eestis asuvad ettevõtted osutavad teenust 300 000 piirkondlikule ja rahvusvahelisele era- ja institutsionaalsele kliendile, kes on usaldanud Invalda INVL kontsernile enam kui 1,7 miljardi euro haldamise erinevates varaklassides, nagu pensionid, investeerimisfondid, elukindlustustooted, individuaalsed portfellid, erakapital ja muud alternatiivsed investeeringud. Invalda INVL aktsiatega kaubeldakse Nasdaq Vilniuse börsil alates 1995. aastast.